جمعه 8 بهمن 1400 شمسی /1/28/2022 12:24:33 PM
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح:

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در خصوص وضعیت سودآوری «وغدیر» گفت: امروزسازمان تامین اجتماعی و سهامداران اصلی این سازمان یعنی بازنشستگان نیروهای مسلح به خود می بالند چرا که با مدیریت مناسب تیم جدید در این مجموعه جهشی را در سودآوری «وغدیر» شاهد هستیم که به هیچ وجه با دورهای گذشته قابل مقایسه نیست.
گروه مالی غدیر بورسی می شود

به گزارش اقتصادنامه به نقل از روابط عمومی تامین سرمایه دماوند، در نخستین روز نمایشگاه بورس، بانک، بیمه ‌و خصوصی سازی نشست خبری با حضور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسیان و برخی دیگر از مدیران این هلدینگ چندرشته ای به میزبانی گروه مالی غدیر برگزار شد.
امیر نجفی پور ضمن خوش‌آمدگویی به خبرنگاران با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی اظهار کرد: توسعه «گروه مالی غدیر» قابل تقدیر است و حجم تامین مالی انجام شده در این گروه با مجموع تامین مالی انجام شده در کشور قابل قیاس است.
وی ادامه داد: به اعتقاد من، مهمترین اتفاقی که در «وغدیر» رخ داده و روبه روز هم در حال پررنگ تر شدن است، بحث شفافیت است؛ به زودی بیش از ۸۰ درصد پرتفوی «وغدیر» بورسی خواهد شد و این نشان دهنده اهتمام این مجموعه به شفافیت است و زمانی که شفافیت در مجموعه ای افزایش می یابد، عملا فساد کاهش می یابد واگربتوانیم معضل فساد که گریبان اقتصاد کشور را گرفته، کاهش دهیم یقینا از هدررفت ها نیز جلوگیری می شود و شاهد شکوفایی و بهره وری و بازده سرمایه خواهیم بود.
امیر نجفی پور ادامه داد: علاوه بر آن شاهد هستیم که اتفاقات بزرگی از نظر صنعتی و علمی در مجموعه «وغدیر» رخ داده و در این خصوص صنعتی سازی مسکن در هلدینگ ساختمانی غدیر رخداد بزرگ و بی سابقه ای در دنیا است و پتنت جدی و انحصاری برای این زیرمجموعه وغدیر ایجاد کرده است.
عرضه گروه مالی غدیر در بازار سرمایه
در ادامه این نشست ، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر از عرضه اولیه برخی زیرمجموعه های این هلدینگ چند طی یک سال آتی خبر داد و اظهار کرد: پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۴ سهم «گروه مالی غدیر» در سودآوری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به ۲۰ درصد افزایش یابد.
سید امیرعباس حسینی گفت: شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بزرگ‌ترین هلدینگ چند رشته‌ای کشور است و حجم دارایی «گروه مالی غدیر» یعنی شرکت گسترش صنعت نوین ایرانیان طی یک سال گذشته ۸ برابر شده و با بازدهی بالا بخشی از سود تامینی «وغدیر» را به خود اختصاص داده و پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴سهم گروه مالی غدیر در سودآوری سرمایه‌گذاری غدیر به ۲۰ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به شرکت های زیرمجموعه گروه مالی غدیر یعنی تامین سرمایه دماوند و شرکت های فعال در حوزه سرمایه گذاری ادامه داد: سرمایه‌گذاری دی در حوزه فن‌آوری های نوآورانه مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر فعال است و در زنجیره ارزش خود استارتاپ های مرتبط با حوزه های مختلف را پوشش می دهد.
حسینی افزود: گروه مالی غدیر با دارایی ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی، امروز سهام‌دار شرکت‌های مهمی در «وغدیر» است و امیدواریم با بورسی شدن «گروه مالی غدیر» در سال آینده یکی از بزرگترین عرضه ها در حوزه شرکت های سرمایه‌گذاری را شاهد باشیم.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر اظهار کرد: مجموعه سرمایه‌گذاری غدیر در سال ۱۴۰۰ بر اساس تکلیفی که از طرف صندوق بازنشستگان نیروهای مسلح برعهده دارد، محور فعالیت خود را بر افزایش بازدهی متمرکز کرده و امسال با سودآوری تقریبا دو برابری درمجموعه شرکت های «وغدیر» مواجه هستیم که گزارش‌های مربوط به این سودآوری در کدال منتشر شده است.
حسینی با بیان اینکه برخی زیرمجموعه های شرکت سرمایه گذاری غدیر بعد از سال‌ها از زیان خارج شده اند، ادامه داد: یکی ازاین شرکت‌ها «هلدینگ صنعت ساختمانی غدیر» است که بعد از ۵ سال از زیان خارج شد و با داشتن ۳ مگا پروژه در جزیره کیش، در واقع یکی از مهمترین بازیگران در حوزه ساختمان در این جزیره است و در عین حال با پروژه دانش‌بنیان صنعتی سازی (که امروز به محصول رسیده و نمی توان دیگر آن را پروژه خواند) اکنون به عنوان یکی از مهمترین تولیدکنندگان ساختمان در آینده کشور مطرح است.
مدیر عامل «وغدیر» در پاسخ به سئوالی در خصوص برنامه عرضه شرکت های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر در بورس با اشاره به درج نماد «هلدینگ سیمانی غدیر» و عرضه این شرکت در ۲۰ آذر ماه سال جاری، اظهار کرد: این هلدینگ ترکیبی از شرکت‌های سیمانی «وغدیر» است و ۱۲ درصد سهم تولید سیمان کشورمربوط به این هلدینگ است.
وی ادامه داد: عرضه هلدینگ صنعت و معدن غدیر یکی از بزرگترین عرضه های بورسی خواهد بود و برخی شرکت‌های دیگرهمچون «فولاد غدیر ایرانیان» و«فولاد شاهرود» نیز در مسیر عرضه قرار دارند و با این روند، در پایان سال مالی آینده ترکیب دارایی بورسی «وغدیر» از مرز ۲،۰۰۰ هزار میلیارد ریال عبور خواهد کرد.
وی اظهار کرد: بخش دوم مربوط به شرکت های زیرمجموعه غدیر است که سالها با بازدهی پایین و در برخی موارد با زیان مواجه بوده اند از جمله هلدینگ ساختمان غدیر که خود و زیرمجموعه هایش در بورس حضور دارند و این شرکت امسال با خروج از زیاندهی سودساز شده و براین اساس همه شرکت های زیرمجموعه وغدیر امسال سود ده هستند و به تبع آنها سودآوری شرکت سرمایه گذاری غدیر نیز امسال با جهش مواجه خواهد شد.
مطالبات اوره ای پارسیان از دولت تعیین تکلیف می شود
همچنین، وحید محمودی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسیان در خصوص مطالبات اوره‌ای این شرکت از دولت گفت: طی سال‌های گذشته همواره این موضوع مطرح بوده و برای اولین بار حسابرسی یارانه‌ای این مطالبات طی سال های ۹۸ تا پایان سال ۹۹ به اتمام رسیده و در حال ارسال به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است، همچنین جلساتی با نهاد ریاست جمهوری به منظور درج مطالبات از محل فروش اوره در بودجه سال ۱۴۰۱ برگزار شده یا اینکه مطالبات اوره ای «پارسیان»در قالب بند (ی) تبصره یک بودجه که تهاتر با نفت را اجازه می‌دهد، به این جدول اضافه شود و از این محل مطالبات اوره ای دریافت شود یا تهاتر دارایی انجام شود، بنابراین برای تسویه مطالبات اوره ای یکی از این مسیرها انجام خواهد شد .
محمودی با بیان اینکه مجموع مطالبات اوره ای این شرکت از دولت حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال تا ۳۱ شهریور سال جاری برآورد می شود، گفت: حسابرسی یارانه ای این مطالبات تا پایان سال ۱۳۹۹ انجام شده و بر اساس ما به التفاوت قیمت یارانه ای مصوبه دولت، با نرخ حدود ۷۹۶۰ ریال به جهاد کشاورزی فروخته می شود ولی قیمت تمام شده ۲۵ هزار ریال است و در بورس کالا نیز با قیمت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار ریال به فروش می رسد که تفاوت قابل توجه است و با توجه به افزایش ۳۰ درصدی قسمت سوخت، امیدواریم که حداقل بر اساس بهای تمام شده اوره تسویه انجام شود و در خصوص مابه التفاوت نیز بر اساس قیمت نقدی بورس حصه انجام شود .
وی با بیان اینکه از نظر فروش صادراتی وضعیت مطلوبی داریم و حاشیه سود خیلی خوبی داریم ، امیدواریم دولت در بودجه سال ۱۴۰۱ قیمت خوراک را تغییر ندهد و مبنای محاسبه قیمت سال جاری باشد که البته رشد ۳۰ درصدی داشته است و زمزمه های افزایش نرخ مجدد به هین میزان در سال ۱۴۰۱ نیز شنیده می شود.
محمودی با بیان اینکه علاوه بر شرکتهای اصلی غدیر یعنی شرکت نفت و گاز پارسیان که با جهش سوداوری روبرو بوده طی یک سال اخیرتوانسته از ظرفیت های بین المللی برای افزایش فروش و درآمد استفاده کند، ادامه داد: بخشی از این جهش سودآوری این شرکت را افزایش قیمت جهانی دانست و بخشی از این افزایش سودآوری مربوط به سیاست های متمرکز در قیمت گذاری اوره بوده که برای نخستین بار در پارسیان اجرا شده و به همین دلیل در سال ۱۴۰۰ اوره را با قیمت های بالاتر از قیمت جهانی فروختیم که در گذشته چنین تجربه ای نداشتیم.

 مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین