دوشنبه 3 آبان 1400 شمسی /10/25/2021 11:52:59 AM

یک دیپلمات خارجی در عربستان به به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران و عربستان به توافق برای بازگشایی کنسولگری دست یافتند. وی که از جزئیات مذاکره بین دو کشور آگاه است، اضافه کرد که دو طرف "به احتمال بسیار زیاد" در دور جدید مذاکرات که احتمالا چند روز آینده برگزار می‌شود، بر سر "جزئیات نهایی به توافق" می‌رسند.
توافق  ایران و عربستان بر سر بازگشایی کنسولگری‌ها

به گزارش اقتصادنامه، یک دیپلمات خارجی در عربستان به به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران و عربستان به توافق برای بازگشایی کنسولگری دست یافتند.

به گزارش «انتخاب»؛ این دیپلمات اعلام کرد: من فکر می‌کنم اعلام عادی سازی روابط شاید در چند هفته آینده اتفاق بیافتد. این منبع آگاه که مستقر در عربستان است، گفت که دو طرف در آستانه توافق برای کاهش تنش بین دو کشور و جنگ نیابتی در منطقه در جریان دور آخر مذاکرات بودند.

وی که از جزئیات مذاکره بین دو کشور آگاه است، اضافه کرد که دو طرف "به احتمال بسیار زیاد" در دور جدید مذاکرات که احتمالا چند روز آینده برگزار می‌شود، بر سر "جزئیات نهایی به توافق" می‌رسند. تلویزیون الاخباریه عربستان هفته گذشته گزارش داد که مذاکرات مستقیم و صادقانه بین دو کشور که ثبات در منطقه را در پی خواهد داشت، جریان دارد.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز چند ماه گذشته اعلام کرد که ریاض خواهان رابطه ویژه و خوب با تهران است. عربستان از سال 2015 با رهبری یک ائتلاف نظامی در جنگ داخلی یمن مداخله داشته و به گفته دیپلمات خارجی این کشور خواستار پایان جنگ در یمن است که میلیاردها دلار هزینه برای ریاض داشته است.

ایران نیز به علت تحریم‌های غیر قانونی ایالات متحده در چند سال گذشته متحمل مشکلات اقتصادی زیادی بوده که به گفته این دیپلمات، تهران درحالیکه چشم به احیای اقتصاد تحت تحریم خود دارد به دنبال فرصت‌های اقتصادی با ریاض می‌گردد.

یاسمین فاروق از بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی گفت که اکنون شانس بزرگتری برای رسیدن به توافق وجود دارد زیرا عربستان مطمئن است که هیچ واکنش نظامی به حملات ایران وجود نخواهد داشت.

منبع:انتخابمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین