دوشنبه 3 آبان 1400 شمسی /10/25/2021 12:27:11 PM
  • گروه مطلب:| خبر| بورس| فارسی|
  • کد مطلب:29345
  • زمان انتشار:چهارشنبه 31 شهريور 1400-17:6
  • کاربر:
هلدینگ سیمانی غدیر در مراسم یک دیدار، یک عرضه معرفی شد

محمدرضا سلیمیان مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر صبح روز جاری در نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» در آستانه عرضه اولیه سهام این شرکت، مهم‌ترین ویژگی‌های این مجموعه سیمانی، مزیت‌های رقابتی، جایگاه استراتژیک سغدیر در صنعت سیمان کشور، آخرین وضعیت صادراتی زیرمجموعه‌ها و روند سودآوری آن را تشریح کرد.
جایگاه استراتژیک «سغدیر» در صنعت سیمان کشور

به گزارش اقتصادنامه به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر سرمایه شرکت را در حال حاضر ۳۳۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۱۰۰ درصد از سهام شرکت متعلق به سرمایه‌گذاری غدیر است و شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر دارای ۴ شرکت زیرمجموعه شامل سیمان سپاهان، سیمان دشتستان، سیمان کردستان و سیمان شرق است که هرکدام نیز تعدادی شرکت زیرمجموعه دارند.

به گفته وی مدیریت هر چهار شرکت فوق با هلدینگ سیمانی غدیر بوده و ۱۰ درصد از صنعت سیمان کل کشور متعلق به این چهار شرکت است.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد سیمان ساروج نیز متعلق به سغدیر است، اظهار کرد: غیر از شرکت‌های تولیدی، ناوگان خیلی قوی با ۲۰۰ ماشین و هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در هلدینگ سیمان غدیر انجام شده و در حال حاضر ظرفیت گروه هلدینگ‌غدیر حدود ۷ میلیون تن در صنعت سیمان کشور است.


جایگاه استراتژیک سغدیر و روند صادرات محصولات

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر در ادامه با اشاره اینکه با ورود به فرابورس مسیر رو به رشد و توسعه شرکت همچنان ادامه پیدا می‌کند، افزود: جایگاه استراتژیک مجموعه در سطح کشور هم از دیگر ویژگی‌های مهم است، به این ترتیب که در شرق کشور، بزرگ‌ترین کارخانه سیمان سفید کشور در مشهد مستقر است که شامل دو خط یک‌میلیونی و یک خط ۳۰۰ هزارتنی است و بازار صادراتی خوبی دارد.

همچنین سیمان کردستان با ظرفیت حدود یک میلیون تن در غرب فعالیت می‌کند که به عراق نیز صادرات دارد و ۵۳ درصد آن متعلق به سغدیر است.

وی در ادامه گفت: از سوی دیگر سیمان سپاهان جزو بزرگ‌ترین کارخانه‌های سیمان کشور است که ظرفیت سه میلیونی، ریل راه‌آهن و ایستگاه راه‌آهن دارد و یک‌سوم تولیدات آن نیز صادر می‌شود.

به گفته سلیمیان، پراکندگی شرکت‌ها امکان سوآپ سیمان را برای این مجموعه مهیا کرده و برنامه آن در دست اقدام است.


مزیت‌های رقابتی

وی با اشاره به اینکه سغدیر به لحاظ تولید عملیاتی، دومین شرکت در بین سیمانی‌های کشور بوده و به جهت ظرفیت تولید نیز رتبه سوم را دارد، اظهار داشت: ظرفیت تولید کلینکر این مجموعه از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۷-۹۶ به ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال‌های ۹۸-۹۷ رسیده بود و این رقم در سال ۱۴۰۰-۹۹ به ۷ میلیون و ۱۴۰ هزار تن افزایش یافت و روند رو به رشد آن همچنان ادامه‌دار است.

وی با اعلام اینکه در زمینه تولید کلینکر در بین شرکت‌های کشور رتبه دوم را داریم، افزود: موجودی کلینکر یکی از اصلی‌ترین موضوعات در بخش موجودی مواد و محصولات استراتژیک است. استراتژی این است که کلینکر و موجودی‌ها حفظ شود تا برای شرایط سخت بتواند تولید داشته باشد.

به گفته وی سغدیر برای ۷۲ روز موجودی کلینکر را حفظ کرده در حالی که میانگین کل کشور ۳۸ روز است و ۱.۵ میلیون تن موجودی دپوی استراتژی کلینکر در این مجموعه محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموعه صنعت سیمان کشور یکی از ویژگی‌های هلدینگ غدیر این است که در حوزه صادرات چند برنامه مهم را دنبال کند، گفت: بر همین اساس تعداد کشورهای صادراتی را از ۱۶ کشور در سال‌های ۹۸-۹۷ به ۲۳ کشور در سال ۱۴۰۰-۹۹ افزایش دادیم.

وی به رشد مقداری صادرات نیز اشاره کرد و افزود: سغدیر همچنین افزایش ظرفیت صادراتی را محقق کرده و آن را از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال‌های ۹۸-۹۷ به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال‌های ۱۴۰۰-۹۹ رسانده که این عدد بیش از ۳۵ درصد تولید این مجموعه است.

به گفته سلیمیان در حال حاضر حدود ۱۵ درصد صادرات سیمان و کلینکر کشور متعلق به هلدینگ غدیر است که یک دستاورد مهم در صنعت سیمان کشور محسوب می‌شود.

بررسی عملکرد مالی

مدیرعامل هلدینگ سیمانی غدیر در ادامه به عملکرد مالی این مجموعه اشاره کرد و گفت: سال مالی سغدیر ۳۱ شهریورماه است و سود خالص (تلفیقی) هلدینگ سیمان غدیر در سال مالی ۱۴۰۰-۹۹، بیش از یک‌هزار و۱۹۶ میلیارد تومان بوده و همچنین برای بودجه سال مالی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نیز این عدد با افزایش همراه شده و پیش‌بینی یک‌هزار و ۳۱۰ میلیارد تومانی در بودجه آمده است.

سلیمیان در ادامه به رشد ۳۵ درصدی روند درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها در بودجه سال مالی جاری نسبت به سال مالی گذشته اشاره کرد و گفت: ۱۴ درصد عرضه کل شرکت‌های سیمانی در بورس کالا متعلق به هلدینگ سیمانی غدیر است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین