يکشنبه 3 بهمن 1400 شمسی /1/23/2022 5:58:04 AM

قائم مقام وزارت امور خارجه آلمان، به تازگی ادعا کرده است که ایران مسئول عملکرد ناموفق اینستکس است؛ بانک مرکزی در پاسخ به این ادعا اعلام کرد: کشورهای اروپایی شجاعت کافی برای اعمال قدرت اقتصادی ملی و مستقل خویش را نداشتند.
ایران مسئول عملکرد ناموفق اینستکس است

 به گزارش اقتصادنامه به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، قائم مقام وزارت امور خارجه آلمان به تازگی ادعا کرده است که ساز و کار مالی اینستکس دو سال پیش با هدف میسر کردن مبادله تجاری بین اروپا و ایران ایجاد شده بود، موثر نبوده و ایران مسئول عملکرد ناموفق اینستکس است چون با معاملات موافقت نکرده است.


در همین ارتباط بانک مرکزی در حساب رسمی توییتری خود ضمن رد این ادعا اعلام کرد: «کانال اینستکس برای نجات برجام طراحی شد اما کار نکرد چون کشورهای اروپایی شجاعت کافی برای اعمال قدرت اقتصادی ملی و مستقل خویش را نداشتند. همچنین آنان هیچ راهی برای تامین مالی اینستکس نیافتند.

مشخص است که ایران تنها برای حفظ کانال اروپایی و واردات کالاهایی که قادر است از کانال های دیگر تامین کند، حاضر به جابه جایی منابع مالی خود نیست.»

در این اطلاعیه تاکید شده است که اینستکس قرار بود روابط تجاری ایران و اروپا را فارغ از تحریم های آمریکا شکل دهد نه آن که آن را تحت تحریم ها تعریف کند.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین