شنبه 10 خرداد 1399 شمسی /5/30/2020 8:06:15 AM
گزارش اقتصادنامه از اولین نشست انجمن اقتصاددانان ایران در سال 98

نخستین نشست انجمن اقتصاددانان ایران با سخنرانی لطفعلی بخشی، درباره چالش های کسب و کار در کشور عصر چهارشنبه 28 فروردین در اتاق ایران برگزار شد.
دو چالش مهم کسب و کار در ایران
🔻کارت های بازرگانی یکبار مصرف و شرکت های صوری؛ دو چالش کسب و کار در ایران
🔹لطفعلی بخشی، اقتصاددان در اولین نشست انجمن اقتصاددانان در سال 98 چالش های کسب و کار در ایران را مورد بررسی قرار داد.
🔹این اقتصاددان صدور کارت های بازرگانی یکبار مصرف و ثبت شرکت های صوری از مهم ترین موانع کسب و کار در کشور است.
🔹او گفت: هیچ آماری درباره ثبت شرکت ها در ایران وجود ندارد و ثبت شرکت های صوری از چالش های اساسی اقتصاد ایران است.
🔹بخشی ادامه داد: برخی مقامات گفته اند که حدود 1 میلیون 300 هزار شرکت در ایران ثبت شده که 400 هزار شرکت فقط اظهارنامه مالیاتی پر کرده اند.
🔹او گفت: این آمار نشان می دهد که حدود 900 هزار شرکت به سازمان مالیات اظهارنامه خود را ارائه نمی دهند.
🔹به گفته بخشی، وجود شرکت های صوری باعث صادرات کالاهای نامرغوب و تقلبی و بدنام کردن صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور شده است.
🔹این اقتصاددان افزود: شرکت های صوری که معلوم نیست چه افرادی آنان را می گردانند و با آبرو و اعتبار کشور بازی می کنند.
🔹او گفت: شرکت های صوری بی نام و نشان در واردات کالاهای کم کیفیت، سواستفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف و ترویج فساد اقتصادی نقش عمده ای دارند.
🔹بخشی افزود: 90 درصد افرادی که کارت بازرگانی دارند تقریبا از نظر مالی در رده های پایین جامعه قرار دارند. بیشتر آنان تحصیلات کافی ندارند، واژه های اقتصادی و حقوق بین الملل را نمی دانند، زبان خارجی بلد نیستند و سبب شده اند تا اعتبار و آبروی بازرگانان اصیل ایران را از بین ببرند.
🔹او گفت: این افراد بخش خصوصی قلابی هستند و با سواستفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف تقلب در اقتصاد را رواج داده اند.
🔹این اقتصاددان تصریح کرد: بهتر است که ساز و کارهای مناسبی برای دریافت کارت بازرگانی در نظر گرفته شود. مثلا حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی باشد، فرد مربوطه دست کم یک زبان خارجی را بداند، دوره های آموزشی تجارت بین الملل را خوانده و از آن نمره قبولی گرفته باشد و حقوق بین الملل را به خوبی بداند.
🔹او گفت: ثبت شرکت با هزینه یکصد هزار تومان بیشتر به طنز شبیه است. باید جلوی افراد نفوذی در اقتصاد کشور را بگیریم تا از تعداد شرکت های صوری کاسته شود.
🔹بخشی افزود: شرکت های صوری سبب شده اند تا هم چک های برگشتی افزایش یابد، هم اعتبار بازرگانان و تولیدکنندگان اصیل خدشه شوند و کیفیت تولید و تجارت تنزل یابد.
🔹او گفت: اصلاح سیستم ارائه کارت بازرگانی و روند ثبت شرکت ها از مهمترین اقدامات اساسی برای اصلاح کسب و کار در کشور است.


نمایش ساده


مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین